Publikováno Komentáře: 2

Jak vybrat nejlepší rybářský prut

nejlepsi-rybarsky-prut

Nejlepší rybářský prut. Každý, kdo kdy začínal s tak krásným koníčkem, jakým rybaření bezesporu je, pravděpodobně dostal do ruky nejdříve půjčené vybavení. Jenže velmi brzy zatoužil po vlastním náčiní. Pojďme se společně podívat na širokou nabídku prutů.

Jak se rybařilo dřív

Nejprve je však nutný krátký výlet do historie rybaření. To pochopitelně nebylo zpočátku koníčkem nebo sportem, ale hlavě zdrojem obživy. První udice byly z přírodních materiálů a prokazatelně jich lidé využívali už ve Starověku (Čína, Egypt, Řecko, Řím), přestože samotný rybolov člověka provázel zřejmě od počátku věků. Zájem o rybaření jako aktivní odpočinek je doložený už z roku 1496, avšak do sedmnáctého století nedošlo k výraznějším vylepšením používaného náčiní.

Pak to však nabralo rychlý spád. Nejprve přišly první pruty teleskopické, z dnešního pohledu primitivní, ale na tehdejší stav pokroku velmi vynalézavé. Obrovským průlomem byla aplikace principu rumpálu na rybolov, tedy vývoj prvního navijáku. I díky tomu se popularita rybaření stále zvyšovala. To umožnilo postupnou profesionalizaci.

historie rybareni

V dnešní době je značkové rybářské náčiní vyráběno ze supermoderních materiálů, například skleněných a uhlíkových vláken. Díky komerční aplikaci materiálových novinek lze rybářům dopřát žádané vlastnosti náčiní, jako je lehkost, pevnost, pružnost apod.

U rybníka nebo na moři?

Při výběru rybářského prutu se v první řadě orientuje na sladkovodní nebo mořský rybolov. Přestože na moři uplatníte mnoho běžných rybářských technik a samozřejmě můžete zkusit štěstí s pevnějším prutem, ty přímo určené na mořské ryby bývají přizpůsobené větší váze ryb a agresivnosti slaného prostředí.

Rybářské techniky lovu

Jen znát prostředí, ve kterém budete lovit, ale samozřejmě nestačí. Hlavní dělení prutů vychází z lovecké techniky a předpokládané kořisti. Rybáři využívají čtyři základní způsoby rybolovu a to plavanou, položenou, přívlač nebo muškaření. Historicky nejjednodušší rybářskou technikou je plavaná, kdy je přirozená návnada nahozena kamkoliv do vodního sloupce, od hladiny až po dno. Záběr ryby indikuje splávek. Plavačkové pruty mohou být dokonce bez navijáku a oček, pak se jim říká také biče. Hodí se pro lov drobnějších ryb. Ale pojďme pěkně od začátku.

Kaprové pruty – Nejlepší rybářský prut

Kaprové pruty jsou určené pro výlov těžších ryb. Mají potenciál pro daleké náhozy a mohou být dělené, tedy odolnější než pohyblivé teleskopické. Jsou oblíbené pro české prostředí, byť třeba na lov obrů, jako jsou sumci, byste měli vyrazit se speciálním nebo mořským prutem. Cena kaprových prutů se odvíjí od materiálu (to ostatně platí i pro další typu prutů), levnější jsou sklolaminátové, pevnější a dražší například grafitové.

Muškařský prut

Základní rybářská technika, muškaření, kdy se nahazuje umělá návnada připomínající nejčastěji hmyz, se nejlépe provádí přímo muškařskými pruty. Jak vybrat muškařský prut? Bývají štípané a lepené, takže jsou dostatečně poddajné a pružné, aby mohlo dojít k rozmachu a nahození muškařské šňůry. Naviják je umístěn pod rukojetí prutu.

muskarsky-prut

Přívlač, feeder a picking

Pro lov dravých ryb se používá metoda přívlače, popisovaná často také jako třpytkaření, podle lesku umělých návnad. Nástraha je vodou vedena tak, aby imitovala pohyb přirozené kořisti. Přívlačné pruty měří přibližné 1,5 až 2,5 metru, konstrukce se mírně odlišuje podle toho, na jakou váhovou kategorii ryb se chystáme, dostupné jsou varianty s očky i bez nich. Každopádně se rovnou vyplatí pořídit i speciální vlasec s ocelovým lankem, který dravá ryba nepřekousne. V tuzemsku se můžete s přívlačným prutem vydat třeba na štiku, okouna nebo candáta.

Delphin Prut Murena 240cm 100g
Delphin Prut Murena 240cm 100g

Feederové pruty

Nejmodernější lovnou technikou je feeder (z anglického feed, krmit). Vnadící směs je na lovné místo doplňována opakovaně, ne jednorázovým nahozením jedné návnady. Feeder pruty (neboli feederové pruty, ale dnes už nejen ty) vynikají hlavně ohebnou špičkou, skvěle reagující na záběr. Špičky se dají vyměňovat podle proudivosti vody a hmotnosti očekávaného úlovku. Lákají-li vás k rybolovu hlavně řeky a potoky, pravděpodobně vystačíte s drobnějším pickerovým prutem (z anglického pick, vybírat, sbírat). Jsou tak průhybné, že záběr ryby zachytíte okamžitě. Díky tomu je s nimi snadnější vysbírat početnější úlovek.

Jaký je teda nejlepší rybářský prut?

Na samostatný článek by pak vydaly různé prutové speciality. Přívlačové pruty, kaprové pruty, pruty na sumčařinu, muškařské pruty, pruty na mořský rybolov si zašlouží samostatné články. Další specialitou budou také dětské pruty nebo pruty určené na lov pod ledem. Proto nejde říci, který je nejlepší rybářský prut, protože pro každého rybáře je vhodný takový, kterou rybářskou techniku miluje a každý má rád něco jiného a v tom je rybaření tak unikátní.

Jakou techniku ovládáte a používáte nejraději? Pochlubte se v komentářích.

2 komentáře u „Jak vybrat nejlepší rybářský prut

  1. Já začal na rybníku, ale postupem času mě více lákala řeka. Je to přece jen zábavnější a bojovnější. Rybařím už přes 30 let a o prutu to není, člověk si v tom musí najít své. Ten kdo nikdy nechytal to nemá šanci pochopit.

    1. Jo to máš dobré, voda je život, kdybych mohl, tak tam sedím od rána do večera, já teda chytám kapry, někdy se vzbudím o víkendu a místo abych zase usnul už nemůžu dospat rána a těším se k vodě. Tam se teprve mé tělo a mysl zrelaxuje.

Komentáře nejsou povoleny.