Publikováno

Rybářská sezóna, zásady a rybářský revír – předpisy

rybarska-sezona

Abyste si rybaření co nejlépe užili, je nutné dodržovat zásady správného rybolovu. Některé z nich jsou dané i zákonem a vyhláškami. Nejvíce se to týká samozřejmě rybářský revír a lovných sezón. Vždy se vyplatí sledovat stránky Českého rybářského svazu, kde naleznete všechny potřebné informace. Nezapomeňte, že povolenky jsou často nutností, jinak riskujete pokuty a nepříjemná řízení. Výjimkou jsou sokromé rybníky a soukromé revíry, ale o těch v dalším článku.

Obsah rybářských předpisů – rybářský revír

Zákon o rybářství
rybářské předpisy

Ustanovení řeší například maximální počet udic na osobu, nejmenší lovné míry konkrétních druhů ryb (identifikovaných českým i latinským názvem), povolené denní doby rybaření pro jednotlivé měsíce, povolené způsoby lovu (na plavanou, na položenou, přívlačí, muškařením a na umělou mušku, čeřínkováním), možnost rybaření z plavidla, vracení úlovku zpět do revíru, zacházení s rybami opatřenými vědeckou nebo hospodářskou značkou, maximální hmotnost úlovku přisvojitelnou jednou osobou, náležitosti zápisu do povolenek k lovu, způsoby kontroly oprávněnými osobami. Zcela zakázán je divoký lov, například bodci, střelnými zbraněmi, elektrickým proudem apod. Označení rybářský revír.

Legislativu upravuje zákon o rybářství č. 99/2004 Sb. Ke stažení zde. Dále Prováděcí vyhláška k zákonu o rybářství č. 197/2004 Sb. Další legislativní dokumenty a zákony najdete na stránkách Českého rybářského svazu.

Pokud si na dodržení všech pravidel netroufáte sami, vyhledejte další rybáře ve svém okolí. Vstřícných kroužků a místních organizací je dostatek pro všechny věkové kategorie, takže s rybařením mohou začít už malé děti a věnovat se této zálibě celý život.

Hájení ryb

Věcí cti i logiky je učit se znát dobu hájení ryb, aby ve zbytku roku bylo zaděláno na parádní úlovky. Rybářský revír se i pro tento účel dělí na pstruhové a mimoprstruhové. Pokud jde o konkrétní druhy, například od 1. ledna do 15. června jsou hájeni sumec velký, okoun říční, bolen dravý, candát obecný, štika obecná. Extra pravidla se týkají lososa obecného, který může být hájený celoročně.

Hájení ryb
“Doba hájení ryb”

Zacházení s háčkem a dezinfekcí

Po vytažení úlovku rybáře čeká odháčkování ryby. Někdy to jde raz dva, jindy se jedná o ne úplně příjemný a snadný úkol. Každopádně byste u vody měli mít potřebné nástroje, protože prsty si nemusíte vystačit. A rybářský řád přímo ukládá co nejméně devastační řešení situace. Háček nebo trojháček může uvíznout v jícnu, v zubaté tlamě dravé ryby, nebo ve skřelích. Pak je potřeba velmi delikátní manipulace a hlavně zkušenosti.

Rybářský pean
“Rybářský pean”

Nejjednodušší vyprošťovače se dříve vyráběly amatérsky podomácku, dnes už k tomu není moc důvodů, protože ty základní jsou velmi levné. Vyprošťovačem se sjíždí po vlasci tak, aby byl háček vyproštěn tlakem. Podobně se pracuje s obústkem, který skryje špičku uvolněného háčku, aby se zabránilo dalšímu zachycení.

Je-li potřeba uvolnit více zaseknutý háček, přichází na řadu pinzeta nebo peán. Kvalitní kleště a peány najdete na našich stránkách. Obyčejná pinzeta je spíše pro zlost, úchop není pevný, nástroj klouže, vyklouzává i kovový háček. Proto je lepší investovat pár korun do chirurgického peánu, který se uchopuje jako kleště a má vroubkované čelisti, rovné nebo zahnuté. Jde-li nám o to, abychom při vytahování háčku nepoškodili křehkou umělou nástrahu, například mušku, volíme peán s čelistmi ochráněnými měkkou pryží.

Čím si můžete pomoci

  • Pokud to ovšem s rybařením myslíte opravdu vážně, investujte do speciálních plochých kleštiček, které mají dostatečně dlouhé čelisti, aby dosáhly na háček v tlamě dravých ryb bez toho, aby se nám úlovek „pomstil“ zraněním prstů. Dobře se s nimi vyvíjí síla potřebná k uvolnění. Pomohou také modely vybavené vratnou pružinou.
  • Jistě patříte k rybářům, kteří loví také pro radost a rybu po vyproštění háčku chtějí pustit zpátky do vody. V tom případě je ale vhodné ranku nebo i případná další zranění rybě ošetřit osvědčenou speciální dezinfekcí. Ta urychlí hojení a ryba není ohrožena zanesením infekce. K dispozici jsou i celé sety „lékárniček“, obsahujících například také aplikační tyčinky, kterými přípravek jednodušeji umístíte na postiženou tkáň.