
Slunečnice pestrá- Lepomis gibbosus
Výskyt:
Slunečnice pestrá obývá pomalu tekoucí až stojaté čisté vody s měkkým dnem a zarostlé vodní vegetací. Do SR se dostala z Maďarska do povodí Tisy a Dunaje již v roce 1904. Nyní se místy vyskytuje až masově v ramenech a kanálech podél Dunaje. Je známa i z povodí Váhu, Hronu, Nitry, Žitavy, Moravy a Bodrogu. Do ČR byla zavlečena s plůdkem kapra z bývalé Jugoslávie v roce 1929, ale dnes se zde zřejmě již nevyskytuje.
Popis:
V SR dorůstá do 16cm (20 dkg). Má vysoké, z boku zploštělé tělo a malá ústa. Na bocích hlavy jsou vlnité tmavé proužky. Na zadním výběžku skřelí je na konci oranžová až červená skvrna. Zbarvení trupu je velmi pestré a proměnlivé. Břicho je v době tření u MM až pomerančové, u FF jasně žluté.
Způsob života:
Hejnová ryba s denní aktivitou. V dospělosti loví malé rybky. Tře se do konce V-VI při teplotě nad 13 C. Jikry klade na očištěný kamenitý substrát nebo do mělkých jamek o průměru až 40 cm. Hnízdo staví M v prosluněných místech u břehu. Jikry i plůdek chrání, při střežení napadá i mnohem větší ryby.
Význam – Slunečnice pestrá :
Je považována za nežádoucí druh.