
Siven americký- Salvelinus fontinalis
Výskyt:
Siven americký původně severoamerický druh.
Sladkovodní populace Sivena amerického žije v čisté, chladné, dobře prokysličené vodě řek a jezer. V ČR poprvé vypuštěn na Šumavě již v roce 1890. Intenzivní chov byl založen na vyšlechtěné formě přivezené v roce 1964. Siven se dobře naturalizoval, v řadě chladných toků zdomácněl. Dnes se v ČR vyskytuje zejména v horních úsecích toků v Krkonoších a Orlických horách (Pančava, Loučná). Byl však vysazován i do jiných povodí. Ve volných vodách SR se vyskytuje jen ve Štrbském plese a v povodích Torysy, Turce, Nitry a Čierného Váhu. Byl nalezen i v samotném Dunaji.
Popis:
U nás dosahuje délky max. 60 cm a hmotnosti 3 kg. Hřbet je zelený až hnědavý se světlým mramorováním. Světlejší boky jsou posety bledými okrouhlými skvrnami a menším počtem červených blankytně lemovaných skvrnek. Břicho je v období tření červené. Spodní ploutve mají za jasně bílým předním okrajem kontrastní černý proužek.
Způsob života:
Je ve srovnání se pstruhem více tolerantní ke kyselé vodě. Snáší pH 5,3. Živí se červy , měkkýši i malými savci. Na podzim táhne proti proudu na trdliště, kde FF vyhrabávají ve štěrkovitém dně mělké jamky, kam kladou jikry.
Význam:
Komerčně využívaná ryba pro velmi kvalitní maso. Doplňuje rybí obsádky pstruhových vod.