
Pstruh duhový- Oncorhynchus mykiss
Výskyt:
Pstruh duhový do Čech dovezen z Německa již v roce 1888, kdy započal umělý chov, který se rozšířil i na Slovensko.
K významným dovozům došlo v 60. letech 20. století. Daly základ populacím žijícím u nás dodnes. Vyskytuje se v prudce tekoucích potocích a říčkách v podhůří i v nížinách, kde teplota vody nepřesahuje 18 C. Objevuje se běžně i v údolních nádrží a jezerech. Je také chován v intenzivních akvakulturách (klece, žlaby, aj.).
Popis:
V našich údolních nádržích dorůstá až do 90 cm a hmotnosti okolo 6 kg. Má užší a vyšší tělo než náš pstruh potoční. Má i menší ústa a ocasní ploutev je vykrojená. M má v době tření hákovitě nahoru zahnutou dolní čelist. Pstruh duhový se vyznačuje výrazným hustým tmavým nepravidelným skvrněním, a to i na hřbetní a zejména ocasní ploutvi. Chybí červené skvrny, naopak středem boků se táhne široký duhový pás, který je výrazný zejména u jedinců chovaných v chladné vodě, obzvláště u MM v období tření.
Způsob života:
Nejvíce aktivní je za svítání a soumraku. V tekoucích vodách se živí zoobentosem a náletovým hmyzem, za nímž vyskakuje i nad vodní hladinu. V kaprových rybnících, kde je někdy také chován, příjmá i granulované krmivo předkládané kaprům. M dospívá ve věku 1-2 let, F asi o rok později. Tře se převážně na jaře, v teplejších vodách někdy již v I-II, ve vysokých polohách až v V. V líhních se může vytírat už i na podzim v X. Dožívá se 3-6 let, vzácně až 10 let.
Význam:
Cenná lososovitá ryba chovaná pro chutné maso. Ve srovnání s pstruhem potočním má lepší produkční parametry – rychleji roste, dosahuje větší velikosti a lze ji chovat v nádržích.