Parma obecná

Parma obecná - Barbus barbus

Parma obecná- Barbus barbus

Výskyt:

Parma obecná v ČR i SR obývá toky od podhorských až po nížinné.

Převažuje ve středních úsecích řek, kde se střídají peřejnaté prahy a hlubší tůně. Je náročná na vyský obsah kyslíku ve vodě. Stojaté vodě se vyhýbá.

Popis:

Délka až 120 cm, hmotnost často i přes 6 kg, protáhlé tělo oválného průřezu, břicho ploché. Hřbet je za zátylkem obloukovitě ohnutý. Hlava má protáhlý rypec, ústa jsou spodní. Poslední nerozvětvený paprsek hřbetní ploutve je na zadní straně pilovitý jako u kapra a karasů. Řitní ploutev sklopená k tělu nedosahuje po základnu dolního laloku ocasní ploutve. Tělo je bez skvrn. Hřbet je olivově zelený, boky nazelenalé až mosazně zlaté, břicho nažloutlé, ploutve nažloutlé až načervenalé.

Způsob života:

Ryba dna, živící se zoobentosem. Často rozrývá rypcem dno a obrací i kameny. Dostává se tak k potravě pro jiné druhy ryb nedostupné. Před třením se stěhuje proti proudu na trdliště ve středně proudivých mělkých úsecích řek. Tře se v V-VI, jikry klade v několika dávkách na čisté štěrkovité nebo kamenité dno. Může se dožít více než 30 let. 

Význam:

Hospodářsky význam je nepatrný. Jikry a mlíčí jsou v období tření jedovaté (jed cyprinidin). Jejich pozření může vyvolat zvracení a průjmy.