Bolen dravý

Bolen dravý Aspius aspius

Bolen dravý, Boleň dravý- Aspius aspius

Výskyt:

Bolen dravý říční ryba osídlující i údolní nádrže.

V SR se vyskytuje zejména v Dunaji a ve všech jeho větších přítocích, na východním Slovensku pak v Hornádu, Latorici, Bodrogu, Laborci a Ondavě, z nádrží pak zejména Slňavě, Domši a Šíravě. V ČR je zejména z řady větších řek, ale především z údolních nádrží (Slapy, Orlík, Želivka, Vír , Novomlýnské nádrže). Zdržuje se ve volném vodním sloupci, v proudící vodě vyhledává klidnější místa, např. jezy, za většími kameny, za pilíři mostů.

Popis:

Dosahuje délky 60-80 (max. 100) cm a hmotnosti 4-8 (max. 15)kg. Tělo je štíhlé z boku zploštělé. Velká koncová ústa dosahují až pod oko. Dolní čelist je delší než horní. Je na ní bradový hrbolek zapadající do prohlubně v horní čelisti. Požerákové zuby jsou jednořadé, hladké, háčkovité zakončené. Párové ploutve jsou špičatě protažené, ocasní ploutev je hluboce vykrojená, její laloky jsou ostře zakončeny. Hřbet je šedomodrý, boky stříbřité a břicho bílé. Spodní ploutve jsou načervenalé, hřbetní a ocasní jsou zabarveny šedě s temnějšími okraji.

Způsob života:

V létě se zdržuje v blízkosti vodní hladiny dále od břehu. K břehům se přibližuje jen při lovu. V zimě se stěhuje do hluboké vody. Mladí jedinci tvoří malá hejna, dospělé ryby žijí samotářsky. Již od délky 10 cm žijí dravě. V potravě převažují menší druhy kaprovitých ryb a okouni do velikosti 15 cm. Tře se od IV-V při teplotě vody 8-10 C. Může se dožít až 15 let.

Význam:

Sportovními rybáři vysoce ceněná ryba.