
Kapr obecný – Cyprinus carpio
Lovná míra: 40 cm
Doba hájení: 1.1.- 31.5.
Historie
Kapr obecný je ryba, bez které se na štědrý den objede jen málo domácností.
Kapr obecný patří do rodu Cyprinus carpio, nejvíce se ryba vyskytuje v Asii a Epropě. Kapr má rád stojací vody nebo mírně tekoucí, drží se spíše u dna kde je více bahna, ve kterém ryje hlavou. Původ se uvádní Čína, Vietnam, Černé a Kaspické moře. Od 13. století se začal postupně rozšiřovat v Evropě a dnes Kapra najdete téměř po celém světě. Australané dokonce považují Kapra jako podřadnou rybu.
Potrava a vliv na růst Kapra
Kapr obecný se živí červy, hmyzem, shnilými rostlinkami a dalšími živočišnými odpadky, na které na dně rybníka narazí. V zimě kapři tiše čekají u dna na jaro, kde mají dostatek potravy. Tření kaprů bývá zpravidla v měsících květen a červen. Říční kapr se stěhuje do rybníka nebo jezera, aby tam nakladl jikry. Dokáže překonat i nižší jezy. Kapr dorůstá do značných rozměrů, 30 kilové úlovky nejsou výjímnkou. Jeho rúst závisí na množství potravy a závisí na teplotě vody, kdy v teplejších vodách roste i dvakrát rychleji. Dožívá se kolem 20 roků, může až 40-ti.
Kaprovi vyhovují spíše mělkčí vody s hloubkou 2-4 metry. Taková voda je zpravidla teplejší a takovou má kapr obecný rád. Od teploty kromě rústu závisí i jeho žravost, kdy při teplotě kolem 24 stupňů dosahuje maxima. Prostředí ovlivňuje nejen rúst ale i zbarvení. Kapři žijí v hejnách, čím větší ryby, tím menší hejna. Ti největší kapři žijí samořářským životem. Mají svůj denní rytmus, podle kterého se řídí. Po nočním odpočinku, který trvá pouze 2-3 hodiny kapři putují do hlubších míst. V průběhu dne, kdy se voda otepluje se přesouvají do mělkčích míst.
Tipy pro lov kapra
-
kapr obecný je opatrná a nedůvěřivá ryba, u vody je vhodné zvolit tmavší oblečení a nízkou hlučnost (platí ikdyž budete chytat dále od břehu), velký zřetel je třeba brát na dobrou rybářskou výbavu a způsob upevnění nástrahy na háček.
-
úspěch při lovu je často podmíněný vnaděním, tady by měl být rybář trpělivý a mělo by být delší, pravidelné a v rozumné míře, aby jste ryby nepřekrmili
-
kapr se loví nejčastěji ve dne, za zamračeného počasí se doporučuje lovit i celý den, pokud je slunečno a ryby se vyhřívají pod hladinou tak je možné lovi na plavák nebo bublinu
-
při silném větru je dobré nahazovat na místa, kde vlny nenaráží o břeh nebo překážky ve vodě, čím vodu víří.